ТЕМА: Змінювання прикметників за числами. Утворення словосполучень іменника з прикметником
Мета:
навчальна:
ознайомити учнів із
граматичними ознаками прикметників у множині; формувати вміння змінювати
прикметники за числами та встановлювати
зв’язок між іменниками й прикметниками, вживати їх у мовленні; збагачувати
словниковий запас учнів, удосконалювати навички правильного й доречного
використання прикметники в усному та писемному мовленні;
розвивальна:
розвивати пізнавальний інтерес, мовне
чуття, сприяти розвитку логічного
мислення, уваги, пам’яті, уяви, творчих здібностей; умінню порівнювати,
зіставляти, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;
виховна:
виховувати любов до української
мови, естетичні почуття та любов до природи, до рідного слова; навички
культурного спілкування.
Обладнання: підручник К.
Пономарьова «Українська мова та читання» (с.79-80)
зошит з української
мови, опорна схема «Прикметник», LEGO, картки для роботи в
групах, «Чарівна торбинка», стікери, кольорові смужки зі словами.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з використанням інтерактивних та
інформаційно-комунікаційних методів навчання.
Хід уроку
1.
Організація учнів до уроку
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
Сподіваюсь,
що всі сьогодні будуть працювати старанно, впевнено, активно та швидко.
-
Вас запрошує «Алея очікувань»
-
З ким би ви хотіли попрацювати сьогодні на уроці?
Позначте свій вибір стікером.
2.
Підготовка учнів до
сприймання нового матеріалу.
Каліграфічна
хвилинка
-
Добре, коли в людини розвинена культура мовлення. Але не
слід забувати і про культуру письма.
-
На що треба звернути увагу, коли говоримо про культуру
письма? ( На красиве, правильне письмо)
Оформлення класної роботи
Зошит
свій я відкриваю
Рівно я
його кладу.
Ручку я
ось так тримаю, -
Сяду
рівно, не зігнусь!
Буду я
писати вправно -
До
роботи я берусь!
(Запис
числа та класної роботи).
-
Ось і починається каліграфічна хвилинка – під час письма
зверніть увагу на правильне поєднання
букв.
ан оло од ві ог бл ря
Загадка
Я ознаки називаю:
Гарний, впевнена, швидкі…
Та завжди відповідаю
Я: Яка? Яке? Які?
Ти назви предмет швиденько,
Ну, наприклад, слово кіт,
Враз і я з’явлюсь близенько,
Лиш спитай – но: «Кіт який?»
Чорно – білий і пухнастий…
Завжди там я, де іменник.
Зв’язуюсь із ним я часто
А зовуть мене…(Прикметник)
3. Повідомлення теми і мети уроку
Бесіда з учнями
-Сьогодні ми продовжимо знайомитися з
прикметником. Він дає ознаки всім предметам,
які відповідають на питання який? яка? яке? які?
Робота
з опорною схемою «ПРИКМЕТНИК» (Додаток)
Пригадаємо, які слова
відносяться до прикметників.
Наш веселий помічник –
Щебетунчик пропонує гру з LEGO «Впіймай прикметник»
Все дуже просто:
чуємо прикметник - , а не чуємо -
Слова: головна, вода,
спільна, парта, сусід, ранок, блакитний, розумний, чарівний, сік, соковитий,
будинок, веселка, весела, глибоке, озеро, сонце, дитячий, майданчик, скло.
4.
Пояснення нового матеріалу
Оголошення теми і завдань уроку
Тема нашого уроку. Змінювання
прикметників за числами.
Утворення
словосполучень іменників з прикметниками.
Ви навчитесь:
– виділяти прикметники в
тексті;
– творчо
підходити до виконання завдань;
– поповните словниковий запас;
Крім того, я очікую, що ви будете:
-
злагоджено працювати;
– правильно висловлювати власні думки;
– дотримуватися культури усного і писемного мовлення
Робота над темою уроку
Розв’язання проблемної ситуації
- Чи змінюються прикметники за числами?( Голосування учнів).
Робота з підручником
Виконання вправи 1 (усно)
(с.79)
Опрацювання правила на с.79
-
Ви хочете дізнатися, що купив Щебетунчик?
Виконання вправи 2
(письмово) (с.79)
Перевірка. Висновок.
5. Фізкультхвилинка рухлива під музичний супровід
6. Закріплення матеріалу
Робота в групі 5
команд «Кольорові листи» (Додаток)
(Вставити потрібне
слово, а прикметники з іменниками записати у множині)
Перевірка. Висновок.
Робота
з підручником.
Виконання вправи 5 (усно) (с.80)
-
Ви хочете дізнатися, який салат приготували Читалочка і
Ґаджик?
Виконання вправи 6 (письмово) (с.80)
Перевірка. Висновок.
Інтерактивна вправа «Знайди пару»
Працює «Чарівна торбинка»
(Учні по черзі витягають
з торбинки смужку зі словом, голосно промовляють його і шукають «свою пару – прикметники, вжиті в однині та множині.
Наприклад:-весела-веселі;
добрий-добрі; солоне-солоні; великий-великі; спокійна-спокійні ;смачне-смачні,
мудра-мудрі; кмітливий-кмітливі; чемна-чемні; важливий-важливі; мудра-мудрі і
….)
Творче завдання (письмово)
-
До поданих іменників підібрати прикметники:
БАБУСЯ - .., ..., … .
НЕБО - …., …,
… .
ОЛІВЕЦЬ - …, …, … .
7. Підбиття підсумків
Рефлексія.
Очікування учнів.
- Чи справдилися ваші
очікування?
- Що вас здивувало?
- Частіше використовуйте
у мовленні прикметники і тоді воно буде більш виразним, яскравим.
- Добре того навчати, хто
хоче знати.
- Дякую вам за роботу.
МОЛОДЦІ!!!
Конспект інтегрованого
уроку математики та ЯДС
Тема
уроку математики: Закріплення таблиць множення і ділення чисел 2,3
Тема
уроку ЯДС: Погода навесні. Відлига, повінь, льодохід.
Мета:
Вправляти учнів у застосуванні випадків табличного множення чисел 2 і 3 та ділення на числа 2 і 3 під час обчислювання прикладів, формувати вміння
розв’язувати задачі, ознайомитись з природними явищами: «відлига»,
«льодохід», «повінь». Вчити працювати в парах, групах.
Обладнання:
мультимедійна презентація, сонечко, цифра «3», промінчики, плакат
«Річка
з крижинками», індивідуальні картки
Тип
уроку: інтегрований
Хід
уроку:
І
Організаційний момент
1.
Привітання
Сонечко
встало,
Іде
новий день.
Любі
малята
Усім:
«Добрий день!»
2.
Створення позитивного настрою
Вушка
прислухайтесь,
Очки
– придивляйтесь,
Носик
– глибше дихай,
Ротик
– посміхнись.
Спинки
розправляйтесь,
Ручки
піднімайтесь,
Нумо
до роботи
Дружно
всі взялись!
ІІ
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
1.
Повідомлення синоптика
-
Пропоную послухати синоптиків з повідомленням про погоду сьогоднішнього дня.
Синоптик
1: Сьогодні... (число і місяць), температура повітря..., вітер..., небо ... .
Синоптик
2: За даними гідрометеоцентру на сьогоднішній день в ...., а зокрема в 2 класі очікується такий прогноз погоди: безхмарне небо на уроці, сильний
вітер від піднятих рук та глибоких знань, температура плюс 10 –
12 балів, опади у вигляді великої кількості усмішок. Синоптична
лаборато-рія бажає: Нехай
проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди
2.
Повідомлення вчителя
-
Діти, на цьому уроці ми з вами об’єднаємо два цікавих предмети – математику і предмет ЯДС.
Будемо закріплювати вміння множити та ділити на 2
і 3 і разом з тим дізнаватися про такі весняні природні явища, як відлига,
льодохід, повінь.
3.
Таблиця ЗХД (колективна робота)
-
Зараз ми з вами заповнимо таблицю, в якій вкажемо, що ми знаємо, чого хочемо дізнатись на уроці.
Знаю
Хочу
дізнатись Дізнався (дізналась)
ІІІ
Актуалізація опорних знань
1.
Усний рахунок
-
Погляньте, діти, до нас у вікно заглядає сонячний зайчик з проханням допомогти розігнати хмари і звільнити сонце, щоб воно змогло зігріти
землю. А щоб хмарки зникли, нам треба виконати їхні завдання.
На дошці зображення сонечка прикрите хмаринками, а на хмаринках –
приклади, учитель читає приклад з хмаринки, учні
розв’язують, якщо правильно, вчитель знімає хмаринку, таким
чином відкривається сонечко.
-
Діти, а що ми знаємо про сонце?
2.
Метод «Незакінчене речення»
Сонце – це об’єкт... (неживої природи);
Без сонця не було б ... (життя на Землі);
Сонце
дає нашій планеті ... (світло і тепло)
-
От і зникли хмаринки, світить сонечко, але воно сумне, бо без промінчиків. А давайте створимо промінчики, назвавши все те, що дарує нам сонце. (Діти називають: тепло, світло, радість, життя, енергія, здоров’я, сила,
натхнення, настрій, а вчитель за кожним названим словом кріпить
промінчик). А щоб промінчики засяяли яскравіше, ми виконаємо наступне
завдання:
Рахувати
ти мастак,то ж постав потрібний знак:
3
∙ 5 і 14 3 ∙ 9 і 27 8 ∙ 2 і 18 18 : 3 і 5 21 : 3 і
8 14 : 2 і 9
-
Що ж наше сонечко яскраве і гарне. Тепер так само гарно запишемо у зошитах сьогоднішнє число - ..., Класна робота.
3.
Каліграфічна хвилинка
-
Скажіть, скільки місяців має кожна пора року? Так, три.
-
Візьміть картку з цифрою 3. Заплющить очі, проведіть вказівним пальцем по контуру, згадайте алгоритм написання цифри 3. Продовжіть числовий ряд, записавши відповіді таблиці множення числа 3.
4.
Математичний диктант
-
А тепер допоможемо нашому сонечку піднятися вище – напишемо математичний диктант
Два тижні була сонячна погода. Запишіть, скільки це днів.
Сьогодні температура повітря – 2 ̊тепла. Завтра прогнозують утричі вищу температуру. Запишіть її в градусах.
У квітні холодних днів прогнозують 10, а теплих – удвічі більше. Запишіть, скільки буде теплих днів.
IV
Застосування знань, умінь та навичок. Опрацювання нового матеріалу
1.
Ознайомлення з весняним явищем – відлига
-
От наше сонечко піднялося вище, промені його пряміше падають на землю і краще її прогрівають. Підвищується температура повітря, а це приводить
до танення снігів. Настає відлига. Сніг стає важким,
ніздрюватим, зверху брудним. (слайд 2) Осідає і тане. Коли
сонячні промені нагрівають дах – сніг тане. Краплини води
стікають на його край і замерзають, тому що температура нижча за 0°. На замерзлу краплину набігає наступна, за нею - ще одна, потім
ще...
Бурулька
«росте». Бурулька - це той самий сніг, який тане, коли температура повітря підвищується і на вулиці стає тепліше. Треба обережно ходити,
щоб не потрапити під падаючу бурульку. А коли пригріває
сонечко сильніше, вони інтенсивно тануть.(слайд3) Зараз ми
допоможемо сонечку. Розв’яжемо приклади, що записані на крапельках,
і бурульки розтануть швидше.
6 ∙
8 + 26 = 44 90 – 18 : 3 = 84 70
– 12 : 3= 66 8∙ 3 + 56 = 80
53
+ 27 : 3 = 62 37 + 12 : 3
= 41 3∙ 5 + 38 = 53 3∙ 9 + 47 = 74
2.
Робота в парах
-
У вас на партах є крапельки з прикладами. Ви їх розв’язуєте і віддаєте сусіду
по парті на перевірку.
3.
Ознайомлення з весняним природним явищем – льодохід
-
Дедалі більше піднімається температура, і у квітні на річках починається льодохід: лід розколює-ться, крижини
пливуть по річці, стикаються, розбиваються і постійно тануть.
Картина льодоходу вражаюча.(слайд 4) Але, пам’ятайте, що
весняний лід небезпечний! Дуже небезпечно ходити по підталому льоду, оскільки він може підломитися.
-
Ось погляньте, на дошці зображено льодохід. Придивіться до крижинок. Чи однакової вони форми? Так, вони мають форму різних геометричних фігур.
Та ще й на кожній з них записані рівняння. Допоможемо
нашому сонечку розтопити крижинки, розв’язавши ці рівняння.
4.
Робота в групах
Кожному
ряду пропонується об’єднатися в групу. Перша група розв’язуватиме рівняння на трикутних крижинках, друга – на прямокутних, третя – на
круглих.
По
одному учневі від групи виходять, знімають крижинку і розв’язують рівняння, передають естафету наступному.
Фізкультхвилинка
Ось
іде до нас весна,
Все
навколо ожива:
Підсніжники
прокидаються,
Проліски
посміхаються,
Діти
вибігають,
На
луках стрибають,
Птахи
прилітають.
5.
Ознайомлення з весняним природним явищем – повінь
Річки
звільняються від снігового покриву і розливаються. Починається повінь - затоплення водою великої частини суші навесні, коли ріка виходить з
берегів. Вона буває широка - суцільний простір весняної води.
Тихими озерцями вода стоїть на узліссі. Вона блищить
серед берізок і осик, і голих ще чагарників, стікає з усіх
пагорбів тисячею струмків. Але трапляються і такі весни, коли сніг сходить майже непомітно, без бурхливого розливу.(слайд5)
6.
Колективна робота над задачею
Коли
на вулиці багато води, діти люблять пускати паперові кораблики. Ось саме про них – задача. (слайд 6) Діти біля річки
пускали кораблики. Сашко запустив 5 корабликів, а Марійка – удвічі більше. 2 кораблики потонули. Скільки корабликів пливуть по річці? (слайд7, 8)
V
Закріплення знань, умінь та навичок
1.
Робота в групах. Вправа «Збираємо пазл»
Учням
роздаються частини малюнка, з іншого боку – приклад, дитина розв’язує і кріпить свій пазл до плаката, де міститься відповідь до даного
приклада. Коли всі виконають, у кожної групи утвориться малюнок із
зображенням одного з природних явищ – відлиги, льодоходу
чи повені. Кожна група називає явище, зображене на
малюнку.
2.
Вправа «Продовж речення»
Рух крижин і крижаних полів на річках під дією течії чи вітру називається...
Явище, коли вода виходить за межі звичайних для неї берегів і затоплює значні ділянки суходолу, називається ...
Потепління погоди взимку або навесні, що призводить до танення снігів, називається ... (слайд9)
VI
Підсумок уроку
1.
Робота з таблицею ЗХД
Заповнюємо
третю графу таблиці «Дізнався(дізналась)», порівнюємо з графою «Хочу дізнатись»
-
Чи дізнались ми про все. Що планували і хотіли дізнатись?
-
Чи справдились наші очікування від уроку?
2.
Рефлексія
Під
керівництвом учителя учні встають, подумки кладуть на праву долоню знання, з якими прийшли на урок, на ліву - ті, що отримали на уроці. За командою
вчителя долоньки з'єднуються (знання об'єдналися), і діти
хором кажуть «Спасибі» собі і оточуючим за роботу на уроці.
Ігри з Lego для вивчення літер і звукового аналізу слів
1. Вправа «Збери літеру»
Принцип виконання: Запропонуйте учням, поєднавши цеглинки відповідним чином, скласти літеру.
Варіант А) Викласти літеру на аркуші паперу, на якому попередньо надруковані її
обриси.
Варіант Б) Відтворити тривимірну літеру, скріпивши цеглинки між собою за
допомогою їхніх пазів.
2. Вправа «Знайди пару»
Принцип виконання: Запропонуйте першачкам чи
вихованцям скріпити між собою цеглинки, на яких позначено однакові літери.
Варіант А) Знайти і поєднати цеглинки, на яких позначені друковані літери та їхні
курсивні відповідники.
Варіант Б) Скласти в пару однакові літери – велику і маленьку.
3. Вправа «Голосний чи приголосний»
Узгодьте з учнями, якими кольорами цеглинок ви маркуватимете літери, яким
позначають приголосні й голосні звуки (зазвичай, приголосні – сині, а голосні –
червоні, також за бажання можна запровадити жовтий для м’якого знаку й апострофу,
а при вивченні російської – для твердого знаку).
Перед виконанням вправи переконайтесь, що у кожного учня є цеглинки цих
кольорів.
Принцип виконання: Вчитель називає або показує певну літеру, а учні мають підняти цеглинку відповідного кольору. Або учні мають наклеїти наліпки з літерами (тут правильніше сказати: зі звуками, позначеними літерами) на цеглинки відповідного кольору.
У подальшому за аналогічним принципом можна створювати з учнями найпростіші
звукові моделі слів (без розрізнення твердих і м’яких приголосних, без
розбиття йотованих голосних на два звуки тощо). Більш точні звуковим моделям
буде присвячена наша п’ята гра.
4. Вправа «Склади слово»
Попередньо підготуйте набори пластмасових цеглинок, на кожній з яких
позначено певну літеру, а також аркуші з друкованими чи
написаними від руки словами.
Принцип виконання: Запропонуйте школярам знайти з-поміж інших цеглинок ті, на яких позначено необхідні літери, та послідовно скріпити їх, утворивши дані слова.
5. Вправа «Звуковий аналіз»
Попередньо узгодьте зі школярами, яким кольором позначаються тверді й м’які приголосні. Зазвичай твердий приголосний – синій, м'який приголосний – зелений, голосні звуки – червоні. М’який знак у цій грі вже категорично відсутній (спитайте дітей: чому так?).
Принцип виконання: Запишіть слово на дошці
й запропонуйте учням створити його звукову модель, послідовно склавши
цеглинки відповідних кольорів. Наголосіть на тому, що приголосна
літера з наступним м’яким знаком разом найчастіше означають усього
одну зелену цеглинку цієї гри. А літери я, є, ї, ю –
найчастіше вимагають одразу дві цеглинки: зелену й червону.
6. Вправа «Вгадай слово за звуковою
схемою»
Ускладнення попереднього завдання: запропонуйте дітям «розшифрувати»
Lego-модель звукового аналізу слова.
Принцип виконання: На перерві розкладіть на кожній
парті Lego-моделі звукового аналізу різних слів. Учні мають вгадати слова (у
будь-якій кількості) з такою звуковою моделлю.
« Я досліджую світ» 1 клас
Тема тижня. Мода
Тема дня. Як змінюється мода?
Розпізнавання професій, пов’язаних з модою за
малюнками. Показ моди
майбутнього.
Мета: розширити знання дітей
про моду; дати поняття про професії людей, які
створюють одяг; познайомити з
відомими українськими дизайнерами; вчити одягатися відповідно до пори року;
вчити доглядати за своїм взуттям; вчити створювати ескіз моделі дитячого одягу;
повторити склад числа 5; закріплювати вміння ділити слова на склади, називати
звуки в словах; розвивати мовлення дітей, дрібну моторику руки, пам'ять.
Тип уроку: урок формування
компетентностей.
Зміст заняття:
І. Етап орієнтації. Мотивації
діяльності
Ранкові зустрічі
Тема: «Мода»
Мета: ознайомити учнів з
поняттям «мода»; розповісти про ставлення до моди; розвивати зв’язне мовлення
обговоривши питання необхідності наслідування модним тенденціям, логічне та
креативне мислення; формувати спільноту; виховувати дружелюбність та командну
роботу.
Матеріали: ілюстративний та
роздатковий матеріал, відеоматеріали.
І. Вітання
Метод «Модники»
Мета: визначити емоційний
настрій учнів, провести привітання у нетрадиційній формі; згуртувати дітей.
Обладнання: ілюстративний
матеріал.
Хід проведення
Оберіть з запропонованих
ілюстрацій, ту яка відповідає вашому настрою. В колі привітайтесь з усіма
використовуючи обрану ілюстрацію.
http://www.clker.com/cliparts/7/1/4/5/119542219025256626girl_with_silver_hair_yi_02.svg.med.png
ІІ. Обмін інформацією
Поговоримо про те, що таке
мода, як вона допомагає виділитися, чи варто заради моди поступатися будь-чим –
зручністю, повагою, дружбою, спілкуванням. Що важливіше – зовнішня краса чи
особисті якості людини? Але чи варто нехтувати чистотою й охайністю одягу, підкреслюючи
свою неповторність або непересічні особисті якості?
Перегляд мультфільму https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=F8Egfk2OIF8
1. Чому курча в клітиночку не
хотіло товаришувати з іншими курчатами – у цяточку, у квіточку, у смужечку?
2. Чи буде добре, якщо всі
будуть однаково одягнені й матимуть однакові зачіски?
3. Чи можна не зважати на
позитивні якості людини, яка відрізняється від нас зовнішньо?
4. На що перш за все ми
звертаємо увагу при знайомстві з людиною?
5. Чи можна зневажати людину за
те, що вона, бажаючи підкреслити власну неповторність, обирає незвичний для нас
одяг чи зачіску? Як ставитися до таких людей?
6. Як сприймати людей, які
мають неохайний, брудний одяг, не доглядають своє волосся і нігті, нехтують
правилами гігієни?
7. Чи можна поважати людину,
яка найбільше цінує тільки зовнішність, одяг і прикраси?
Перегляд мультфільму https://www.youtube.com/watch?v=bjKP9TTzTkY
Поміркуймо, за що чаклунка
покарала дівчинку, чому ніхто із мешканців міста, крім мами дівчинки, не
сумував за нею, чому навчає нас ця історія?
ІІІ. Групове заняття
З якої літери починається слово
мода?
Назвіть на цю літеру
якнайбільше предметів одягу на взуття.
Аплікація «Модний образ»
ІV. Щоденні новини
Робота з календарем погоди та
щоденною інформацією.
Доброго ранку, школярі!
Сьогодні понеділок, 19
листопада
Погода ______________
День, число, місяць та рік.
У нашому класі ___________
учнів
Вітаємо з днем народження
_________________ !
ІІ. Етап цілепокладання
Увага! Всі зайняли свої місця?
Наш модний показ починається.
Перегляд відеоматеріалів https://www.youtube.com/watch?v=FtasrjBxM6A
- Чи сподобалося вам
переглядати сукні?
- Чи сподобався вам показ мод?
- Як ви гадаєте скільки часу
потрібно, щоб створити таку колекцію?
- Хто бере участь у створені
одягу?
- На ці та інші питання
сьогодні ми і отримаємо відповіді.
Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Етап цілереалізації
Гра «Сезонний одяг»
Доберіть одяг відповідно до пір
року.
Розвиток математичних знань.
- Яку кількість літніх речей ви
обрали? (5)
- Яка кількість речей для зими?
(2)
- Складіть нерівність (5>2)
- На скільки 5 більше двох?
- Назвіть сусідів числа 5.
Гра «Модна шафа»
Повторюємо склад числа 5.
Ось у нас є шафа та одяг.
Складіть одяг таким чином, щоб на кожній полиці було по 5 предметів одягу.
Фізкультвхилинка «Модний показ»
Діти під музику один за один як
моделі ходять по колу по класу і біля дошки роблять зупинку як моделі.
Бесіда про професії, що
пов’язані з модою
На початку уроку ми з вами
дивилися модний показ. Щоб створити всі ці образи, весь цей одяг потрібна була
праця багатьох людей.
Одні придумують і малюють одяг
– це модельєри; інші вирізають його із тканини, тобто кроять – це кравці; а ще
інші зшивають тканину, щоб вийшов готовий одяг – це швачки. (Мультимедійна
презентація.) https://ppt-online.org/165198
Гра «Кольорова стрічка»
На великих листах надруковані
слова МОДЕЛЬЄР, КРАВЧИНЯ, ШВЕЯ. Діти отримують тонкі кольорові стрічки і з-за їх
допомогою мають поділити слова на склади.
Назвіть звуки у слові КРАВЕЦЬ.
Складіть речення з такими
словами як МОДЕЛЬЄР, КРАВЧИНЯ, ШВЕЯ.
Розвиток зв’язного мовлення
дітей.
Гра «Зміни слово».
- В кожну пору року ми одягаємо
одяг відповідну сезону. Швачка шиє одяг для різних сезонів. Як називається
такий одяг? Змінимо слова, що відповідають на питання ЩО? Словами, що
відповідають на запитання ЯКИЙ?
Весна – який?... (весняний).
Зима – який?...(зимовий).
Літо – який?...(літній).
Осінь – який…(осінній).
Викладання вивчених літер
ґудзиками. Робота в парах.
- А зараз я хочу звернути вашу
увагу на те, що на нашому одязі дуже багато різноманітних застібок, ґудзиків,
стрічечок… А чи всі з вас вміють з ними вправлятися?
- Візьміть ґудзики і викладіть
ними літери В, Н, К, Е, Т, О.
Закріплення поняття «довший,
коротший, ширший, вужчий».
- Яка стрічка найдовша?
- Яка стрічка найкоротша?
- Яка стрічка найширша?
- Яка стрічка найвужча?
Гра «Зав’яжи черевики».
У кожної дитини картка із
зображеними ботинками.
Завдання: зробити шнурування
ботинок, зобразити це кольоровими олівцями.
Бесіда про українських
дизайнерів
Україна має не тільки неймовірні
місця для відпочинку, актуальних письменників та відомих музикантів. До всього
наша країна може похизуватись заслугами українських дизайнерів.
Андре Тан
Людина, яка вже досить давно
представляє українську моду на світовій арені. Саме він створив особливий стиль
Smart Couture. Ще в 11 років Андре прийшов на курси крою та шиття. Хлопчик
мріяв створити щось своє, власне, особливе. І йому це вдалося.
Оксана Караванська
Серед дизайнерів Оксана
Караванська вважається гуру моди. У своєму житті Оксана постійно експериментує.
За своїми плечима вона має величезний досвід показів, як українських, так і
світових. А з 2010 року Караванська стала ще й дизайнером парфумів.
Ірина Каравай
Ірина Каравай – дизайнер наших
перших леді та заможних жінок. Її оригінальний стиль та сміливі експерименти
помітили ще у 2003 році. Саме у 2003 році Ірина почала свою довгу співпрацю з
відомим брендом тканин Nota Bene, який дав змогу дизайнерці поєднати цікавий
стиль із високою якістю. Ірина Каравай також розробляє корпоративний стиль для
великих компаній.
Саша Каневський
Саша Каневський почав свою
фешн-кар’єру у 2009 році. Зараз, через 6 років, він вже відомий український
дизайнер. Саша швидко злетів вгору по кар’єрних сходинках. У нього одразу
вималювався свій унікальний стиль, по якому Каневського впізнає весь світ.
Останнім часом Олександр поєднує спортивний та casual стилі.
Анастасія Іванова
Ця дизайнерка має власний бренд
Nai Lu-na, який було створено ще у 2006 році. Анастасія впевнено крокувала до
своєї всесвітньої слави. Вона має дві вищі освіти, у 2011 році Іванова отримала
диплом найуспішнішої школи дизайну Mupe Instituto Marangoni Paris. Завдяки
вдалим виставкам закордоном, зокрема у Парижі, вона має замовників з Італії,
Франції, Швейцарії та Японії. Ольга Сумська та Aloysha замовляють собі одяг
саме в цієї дизайнерки.
Оксана Муха
Дизайнер Оксана Муха стала
відомою завдяки своїм весільним сукням. З початком незалежної України Оксана
починає займатись дизайном одягу у своїй власній квартирі. А тепер модні
будинки весільних та вечірніх суконь від OKSANA MUKHA є по всьому світі: у
Франції, Австралії, Чехії, Канаді, США, Німеччині, Італії, Литві, Латвії,
Польщі, Китаї,Росії та Білорусі. Для свого весілля сукню від OKSANA MUKHA
обрала онука Шарля де Голя.
Лілія Пустовіт
Дизайнер почала свою кар’єру
досить стрімко. У 1994 році вона взяла участь у виставці “Easter Wind” у
Тулузі, Франція. Потім гран-прі у міжнародному фестивалі “In Vogue” у Литві,
“Salon du pret-a-porter feminine” у Франції, жіноча колекція прет-а-порте для
Daniel Hechter також у Франції. Після чого Лілія створює свій власний бренд
Poustovit. У 2004 році Пустовіт була обрана президентом Української Ради Моди
(Ukrainian Fashion Council).
Михайло Воронін
Михайла Вороніна називають
Метром чоловічого костюму. Він один з найвідоміших у світі українських
дизайнерів чоловічої моди. Саме він створив унікальний метод пошиття костюму
без зняття попередніх замірів з людини. Покази колекцій Voronin відбулися вже
більше ніж у 60 країнах світу.
Творча робота
Уявіть себе дизайнером і
створіть костюм для учнів майбутніх шкіл.
Після завершення створення
ескізів. Діти беруть їх попереду себе і роблять модний показ одягу майбутнього.
ІV. Етап рефлексійно-оцінюючий
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізналися?
- Що на уроці ви не зрозуміли?
Урок навчання грамоти, 1 клас.
Звуки [ т ], [т’ ]. Позначення їх буквами «Т», «т» (те)
Мета. Формувати вміння правильно вимовляти і виділяти з вимовленого слова звуки [ т ], [т’ ], позначати їх у звуковій моделі відповідними умовними знаками та буквами « Т», «т» (те) на письмі, читати склади, слова, речення з новою буквою.
Розвивати уміння добирати слова з певним звуком , граматичну пильність та уважність; проводити спостереження над багатозначними словами.
Удосконалювати навички звукового та звуко-буквенного аналізу слів.
Збагачувати словниковий запас учнів
Формувати комунікативну, інформаційну компетентність та компетентність самоосвіти і саморозвитку.
Виховувати турботливе ставлення до природи – до птахів , бажання їм допомогти взимку.
Обладнання. Предметні малюнки, зображення букви «Т». комплект фіщок для звукового аналізу, ілюстрації пташок, набір слів, годівничка, малюнок зерняток, аудиозапис «Голоси птахів», відео уривку з м/ф « Дюймовочка».
Тип уроку.
Урок засвоєння нових знань.
Тема, над якою працюю: Формування ключових життєвих компетентностей молодших школярів
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Холодно зараз в лісах і луках,
Холодно зайчикам , лискам, птахам.
Затишно, тепло у класі у вас.
Друзі, я вітаю всіх вас!!!
-Давайте привітаємось, давайте усміхнемось, давайте в очі один одному глянемо . Меня звуть Марина Анатоліївна, сьогодні я буду вести у вас урок читання. – Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і краси.
Потремо долоньки. Розігріємо їх гарненько. Тепер візьмемось за руки, передамо своє тепло один одному, побажаємо успіхів.
II. Мотивація навчальної діяльності.
показую фрагмент м/ф « Дюймовочка»
1. Бесіда
– Що трапилося з ластівкою? А чому вона впала?
Ластівки – теплолюбиві птахи, вони не живуть тут взимку. ЇЇ крильця замерзають, і вона не зуміє навіть піднятися в небо, щоб привітати сонечко.
– Чи всі птахи відлетіли взимку? Яких птахів називаємо перелітними?
– Чому вони відлітають?
– Яких птахів називають зимуючими? Як їм живеться? Як ми можемо їм допомогти?
УЧНІ, ЯКИХ Я НАВЧАЮ , ПОСПЕРЕЧАЛИСЯ, а чого бояться птахи більше – голоду чи морозу ?.
Допоможіть, будь ласка. Кожен ряд поміркує і доведе, що
1р Команда « Ластів’ята»– пташки бояться голоду
2р. Команда « Снігурі»- морозу.
3р. Команда « Шпаки» – зими.
А поки згадаємо перелітних та зимуючих птахів
( фото зимуючих та перелітних птахів , голоси птахів)
ПЕРЕВІРКА СУПЕРЕЧКИ Прекрасно!!
– Що треба зробити, щоб допомогти птахам узимку?
2. Повідомлення теми та мети
– Щоб врятувати нашу ластівку, ми з вами виконаємо завдання і зберемо зернятка,. Для цього ми познайомимося і вивчемо нову букву, дізнаємося про її звучання, навчимося читати склади, слова, загадки, а також ми надамо зусиль, щоб врятувати НАШУ ЛАСТІВКУ
Добре.За ваші знання ви отримуєте перше зернятко
III. Актуалізація знань. Етап ревокації
1.. Щоб заробити наступне зернятко , пригадайте
-з чого складається наша мова?
-як позначаємо звуки на письмі?
Букви виконують складну , але дуже потрібну роботу- складають нові слова. Після напруженої роботи вони зазвичай відпочивають.Якось букви гуляли вздовж річки і пишалися своїм відображенням у воді давайте впізнаємо ці букви ( показую букви догори ногами)
Н М У А К И О С П Л І Р В
– Які букви позначають голосні звуки?
-Які букви позначають приголосні звуки ?
– Які слова можна скласти з цих букв? (сова. Пил, тир, ніс, сир. Вила, кіт, ліс, тік, нива, сік, мир, слива..)
ЧУДОВО, ВИ ВПОРАЛИСЯ. ви отримуєте друге зернятко
IV .Вивчення нового матеріалу
1. Виділення звуків [ т ], [т’ ].
– АЛЕ ЦИХ ЗЕРНЯТОК ЗАНАДТО МАЛО І МИ НЕ ПОЗНАЙОМИЛИСЯ З НОВОЮ БУКВОЮ І ЗВУКОМ. Будьте зараз уважними!Послухайте скоромовку і скажіть. Які звуки найчастіше прозвучать.
Тато тигр, тигриця – мама
Тихо ходять чагарями.
Тигреня ричати вчиться-
Тигра всякий звір боїться
- Артикуляція звуків [ т ], [т’ ]. Відносення їх до приголосних, позначення фішками.
– Допоможіть, будь ласка, з’ясувати, хтож такий ТИГР? Він теж взимку спить?
- Визначення місця звуків [ т ], [т’ ] у словах
По дорозі до вашої школи , я зайшла до квіткового магазину, щоб купити насіння квітів.
ЗАГАДКИ
Я квітка ніжна , як весна,
На стеблі колючки маю,
Все літо пишна й запашна,
Я й осінь зустрічаю.
Я гордо голову тримаю
І перед вітром не схиляю.
Я жовтий. Білий, полум’яний,
В саду я квітну навесні.
Скажи, яке ім’я мені? Троянда, тюльпан
А у якій схемі заховався ТЮЛЬПАН
=0=-0- -0=-0-
Чому ви так вважаєте?
У цей момент сюди зайшли два брати- близнюки, їм треба було купити квіти. Вгадайте, які квіти вони купили. Якщо хлопчиків звали Тім та Том. Поміркуйте, яку квітку купив Том, а яку Тім.
Прекрасно Отримуєте ТРЕТЄ зернятко
Але це ще не все. Разом з насінням, продавець дав мені конверт, де лежать слова, у яких заховалися звуки [т], [т’]. Приготуйте свої фішки і піднімайте -,=, коли почуєте певний звук.у слові.
Літо., торт, тигр. Тюлень, кріт, телефон, тінь,комета, стіна, малюють.
Яке слово для вас було новим? ( молодці, чудово, добре. Впоралися, прекрасно, я задоволена вами, бездоганно, розумники, відмінно)
4. Словникова робота.
Комета – небесне тіло, що має яскраве ядро й туманну оболонку. Від якої тягнеться довга смуга світла, що нагадує хвіст.( малюнок)
- самостійний добір слів учнями.
- Звуковий аналіз слів біля дошки і на партах.за варіантами, або в парі
КОМЕТА
-о-о-о
-Ск звуків у слові. Складів.У якому слові звук Т- мякий, твердий.
Я вам вдячна за роботу
-ОЙ. У КОНВЕРТІ ЛЕЖИТЬ ЩЕ ОДНЕ ЧЕТВЕРТЕ ЗЕРНЯТКО.
6.Ознайомлення з буквою Т
На письмі і при читання звуки [ т ], [т’ ].позначаємо буквою Т.
– аналіз будови ( на що схожа, де у класі можна побачити)
Буква ця дощу боїться,
Хоч вона без цукру й солі,
Тож не може обійтися
Цілий рік без парасолі.
Тук-тук-тук,
Ток-ток-ток,
Вибиває молоток.
Ним всі цвяхи заб’єте,
Схожий він на букву Т.
– А навіщо нам велика і мала буки?
ПРАКТИЧНА РОБОТА
- у вас на партах лежить листочок із текстом , спробуємо його прочитати, але тут будуть букви ще не знайомі.Хто допоможе мені.Знайдіть і обведіть олівцем усі букви Т і підрахуйте скільки їх.
Тигр гарчить, гарчить тигриця-
Пролетіла низько птиця: Фур-р-р
І смугасті тигренята
Шкірять гострі зубенята : Гир-р-р.
– А чи є у клас діти у яких імя починається з букви Т, або прізвище, або буква є в середині підніміться, будь ласка і назвіть себе
МІСЦЕ БУКВИ СЕРЕД ІНШИХ БУКВ за букварем с 58-59
– Багатоніжка позбирала всі букви, які ви вивчили.Де знаходиться Т. Після якої букви?
Чому синього кольору?
ЧИТАННЯ Складів ( або на кетягах горобини, або у Т- день народження)
ТА.ТО,ТУ ,ТІ. Ти……
Гра « Додай склади»
Те- телефон, телеграф, телеграма.
Та- танок, табір, табун
Ті- тісто, тінь.
ТУ- туман,туфлі
РОЗУМНИКИ, ВИ ОТРИМУЄТЕ ЩЕ П’яте ЗЕРНЯТКО
V. Закріплення
1. Робота з букварем
Ми вже так багато назбирали зерняток, але куди ж їх покласти. Щоб вони не розсипалися.?я Вам зараз підкажу. На уроці праці мої учні майстрували іграшки.
- Не вгадати вам нізащо,
- Котра іграшка – найкраща!
( у вас на партах лежать малюнки іграшок)
-Трактор заводний!
– Зовсім ні!
-Електрична залізниця
– Помилився
-ну, тоді це пароплав
-Не вгадав!
– Зрозуміло , це- літак1-Знов не так.Добре,відповідь я дам- та яку зробив ти сам!
-Відгадайте, які іграшки зробили діти, а щоб заробити зернятко завдання ускладнюється., одна буква загубилася
ЛІ__АК __АКСІ АВ__О _____АНК МЕ__РО малюнок тролейбуса і трамвая
- Яка однакова буква є у цих словах7 А який звук вона позначає?
- Яким одним словом можна назвати всі слова ? А де знаходиться звук Т у цих словах?
- А який транспорт можна побачити на вулицях нашого міста?
- ( транспорт можна поділити на підземний. Наземний та повітряний)
- А люди, яких професій працюють на них?
МОЛОДЦІ! Ви впоралися!!ОСЬ вам годівничка, куди ми покладемо зернятка і ШОСТЕ
2.Робота з Букварем
Ми повертаємося до нашого Букваря. З’ясовується. Що ластівка не тільки високо літає та безліч мошок поїдає, а ще може утворювати нові слова
ПРОЧИТАЄМО ЇХ У КНИЖЦІ
-спочатку ви пробіжіть по них очами, потім послухаємо як я прочитаю
Тепер ланцюжком
Прочитайте.,де Т твердий звук позначає, тепер односкладові. Двоскладові
ЧУДОВО!!! ЗЕРНЯТКО сьоме
Ластівка в квітні день починає, а соловей кінчає.
Ластівки низько літають – дощ обіцяють.
- Робота з багатозначними словами
– У лісочку, куди літала до друзів ластівка, живуть цікаві багатозначні слова. Ось одне із них прочитайте його
КО_ТИ_КИ
-Ск складів у слові?де знаходиться буква Т, який звук позначає буква?
Словникова робота
КОТИКИ- бруньки на вербі
КОТИКИ- маленькі тварини
-А як ви гадаєте. Котики назвали КОТИКАМИ ( бо вони схожі на маленьких пухнастих кошенят) Складіть речення зі словом котики у різних значеннях
Складіть схему речення
Робота зі скоромовкою
-Але коти бувають такими пустунами. Що потрапляють у різну халепу. Послухайте у яку ( Я читаю скоромовку)
Словникова робота
Коток – машина для трамбування і ущільнення грунту, асфальту і тому подібне
Тік -розчищене місце, спеціально підготовлений майданчик надворі або в приміщенні для молотьби, очищення і просушування зерна.
ЧИТАННЯ ДІТЬМИ
- По слову зі мною
- По рядочку
- хтось один
- Всі разом повільно
- Разом швидше і тихіше
- Разом ще швидше і тихо.
- Читання окремими учнями скоромовки
Бесіда
Як ввважаєте, чому трапилося таке з котиком? Щоб такого не було треба завжди питати дозволу у дорослих, де можна гратися
ВОСЬМЕ ЗЕРНЯТКО
4. Знайди слова у слові
-Які однакові слова заховалися у словах
Читання з підручника
Існувати у природі
Можуть в дружбі і у згоді
І малесеньке телятко,
І усіх тварин дитятко,
і троянда із шипами,
й дикий терен з колючками,
і рослину , і тварину
Захищай завжди, дитино!
– Які слова почули з Т. Поміркуйте. У яких ще словах- назвах рослин чи тварин – зустрічається ця літера.
Тварини Рослини
Тетерук тиква
Тигр тополя
Кит трава
Кіт троянда
Тхір каштан
VI Підсумок
-От і скінчився наш крок. Сподіваюсь, що ще міцніше здружив нас із природою . а токож із читанням. Нехай же горить у ваших очах вогник знань.
– Так я к же треба допомагати птахам взимку?
УРИВОК МУЛЬТФІЛЬМА
МІКРОФОН
-З якою буквою познайомилися на уроці
-Про що нове ти дізнався
Що для тебе було цікавим
-Що тебе здивувало
На що ти звернув увагу?
- Ой, а ластівка залишла нам повідомлення на зернятках, давайте його прочитаємо
Я вам вдячна
Дата: Літературне читання 2 клас
Тема:
О.Олесь. Біга зайчик-скакунець. Порівняння прочитаних поезій.
Мета: формувати
навички свідомого виразного читання, уміння орієнтуватися в тексті,
передбачати, прогнозувати, порівнювати прочитані твори, робити висновки;
розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, творче мислення; виховувати почуття
дбайливого ставлення до природи.
Хід
уроку
І. Організаційний момент.
Хвилинка емоційного настрою. Продзвенів уже дзвінок, Починаємо урок! А цікаво вам дізнатись, Що сьогодні може статись? Ну, то сядьте всі зручніше, Попрацюємо скоріше!
-Погляньте
одне на одного, посміхніться, подумки побажайте добра, успіхів. Сподіваюсь, що
ми на уроці зуміємо створити на уроці ситуацію успіху. Щоб наша праця була
успішною, слід дотримуватися певних правил. Давайте пригадаємо їх:
1. Правило піднятої руки.
2. Дружня співпраця у парах, групах.
3. Уважно слухати вчителя і відповіді учнів.
4. Активно і творчо працювати.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ма-ма-ма — прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло — кучугури намело.
Ем-ем-ем — саночки візьмем.
Дем-дем-дем — на гірку підем.
Ам-ам-ам — ой, весело нам.
2.
Розчитування за складовою таблицею
3. Робота над скоромовкою
«дощиком». Мнемотехніка
Їхав січень
возом. Віз мішок морозу. До морозу криги, А до криги — снігу.
4. Гра «Відгадай предмет за
ознаками»
Білий, пухнастий, м'який — ... (сніг). Холодна, люта, морозна — ... (зима).
Злий, тріскучий, лютий — ... (мороз).
5. Гра «Блискавка»
Сніг, зима, іній, мороз, заметіль, холод, суховій, хурделиця.
— Яке слово «зайве»?
— Яким одним словом можна об'єднати всі ці слова?
III. ПЕРЕВІРКА
ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
- Творчість якого поета вивчали
на попередніх уроках? (Олександр
Іванович Кандиба) - що
запам”ятали про цього чудового поета? - Конкурс на краще читання вірша. Гра
„Диктор телебачення” -
Якій порі року присвятив свій вірш Олександр Олесь?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
1. Робота над
загадкою
• Чудо-сани прилетіли,
Скакуни
в тих санях білі. В санях тих сидить цариця
Білокоса,
білолиця. Рукавом махає.
Сріблом
все вкриває. (Зима)
— Які слова вам допомогли відгадати загадку?
2. Вправа «Мікрофон»
— За що любите зиму ви? Розкажіть.
Зима — чудова пора року. Ми любимо
її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає за ніс і щоки, за чудові
зимові розваги.
- Сьогодні на уроці ми
продовжимо вивчати творчість короля української поезії Олександра Олеся. Він
дуже любив природу, спостерігав за нею. Свої спостереження відобразив у чудових
віршах. Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш поета.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
1. Передбачення за заголовком та за малюнком - про кого йтиметься у вірші?
- чому і
від кого біга зайчик? Щоб дізнатися, чи збулися ваші передбачення, прочитаймо вірша.
2.
Виразне читання вчителем вірша О. Олеся «Біга зайчик-скакунець» (с 63)
- чи збулися передбачення? —Хто є головним героєм вірша? (Зима)
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Помело — мітла.
Затишок — тихе місце, захищене від вітру. Вгледіла - побачила
2)Друкування
на клавіатурі слів з довідкового бюро: помело, затищок, вгледіла.
3) Цікаве
повідомлення про зайця
4)
Читання слів «луною» за вчителем.
Сховався мерщій
скакунець вгледіла
зоставсь тарілці
забіліла
фізкультхвилинка
3. Гра «Бджілки»
Самостійне напівголосне
читання учнями вірша, кожен — у своєму темпі.
— Відшукайте у вірші слова, якими описано дії зими.
— Якою ви її уявляєте?
4.
Вибіркове читання:
— Як зима доганяє зайця?
— Де він від неї сховався?
— Що зима зробила з білкою?
— Як ви уявляєте картину, змальовану словами горобці в сніговій тарілці?
5. Знайти рими: тікає – доганяє,
сховався – зостався, виставляє – напихає, гілці – тарілці,
злетіла – забіліла.
6. Робота за змістом малюнка
— Розгляньте малюнок. Які
фарби на ньому переважають?
— Які рядки вірша проілюстрував художник? – Чи всіх героїв зобразив художник?
7. Порівняння поезій О.Олеся -
чим схожі вірші „Ліс восени” і „Біга зайчик-скакунець”
-в чому відмінність цих творів?
8. Робота
в групах. Читання уривка вірша з
пропущеними літерами. (таблиця)
9. Гра
«Упізнай героя»
• Не ходжу я, а скакаю, Бо нерівні ноги
маю. Через поле навмання Перегнав би я коня. (Заєць)
• Червонясту шубку має. По гілках вона
стрибає. Хоч сама мала на зріст, Та великий має хвіст. Як намисто, оченята...
Хто це? Спробуй відгадатиі (Білка)
• Сіра шубка із пір'їн, На морозі
жвавий він. Не орел цей стрибунець. Хто це, діти?.. (Горобець)
VI. Підсумок уроку.
1.- З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Яку пору року відобразив поет у своєму вірші? 2.
- А яка пора року прийде після зими?
3. Слухання пісні „Журавлі” на слова О.Олеся
Конспект уроку природознавства
Предмет: Природознавство Клас: 2
Тема: Зима.
Ознаки зими в природі.
Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в природі; розвивати
спостережливість, вміння бачити прекрасне в усьому, що нас оточує; прищеплювати
любов до природи.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
1. Перевірка
готовності до уроку (підручник, зошит,
ручка, олівець)
2. Хвилинка емоційного настрою (посміхнулись сонечку, один одному, гостям)
3. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи є сьогодні опади?
II.
Повідомлення теми і мети уроку
Послухайте загадку
Трійка, трійка прилетіла.
Коні білі в трійці тій.
А в санях сидить цариця —
Білокоса, білолиця.
Як дмухнула холодком,
Все покрилося сріблом. (Зима, зимові місяці)
- Ви вже здогадалися,
про яку пору року ми сьогодні говоритимемо?
- А чи знаєте ви
зимові місяці?
Отже, тема нашого уроку
«Зима» (ілюстрація). Наше завдання визначити зміни в природі взимку, або по-іншому, ознаки зими.
III. Вивчення
нового матеріалу
1. Розгляньте
ілюстрації.
— Якими фарбами
користується зима?
— Як ви вважаєте, а чим пахне зима?
— А коли, на вашу думку, вона настає?
2. Ознаки зими
1) Створення асоціативного
куща “Зима”
(холод,
мороз, іній, голі дерева, ожеледиця, білий заєць, заметіль, ведмідь спить ...)
2) Робота в групах над віршем
ЗИМА
Дорога біла стелиться,
І краю їй нема.
Сніжок мете. Метелиця.
Прийшла до нас зима.
Льодком тоненьким скована,
Спинилася ріка.
Повита тихим сном вона,
Весняних днів чека.
І ліс дріма. Безлистною
Верхівкою поник.
Над ним пісні висвистує
Лиш вітер-сніговик
В.
Бичко
—Про які ознаки зими ви
дізналися із вірша?
— Серед усіх названих ознак зими виберемо найголовніші.
• Сонце низько.
• Тривалість дня зменшилася
• Температура повітря
понизилась
- Пронизливий вітер
• Сніг.
• Лід.
Висновок. Сонце низьке над горизонтом, ночі довгі,
дні короткі, температура повітря вдень і вночі нижче 0 °С, опади у вигляді снігу, ґрунт твердий і
вкритий снігом, водойми вкриті льодом.
Фізкультхвилинка
IV.
Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Робота з
підручником. Фронтальне опрацювання ( с. 62-63)
1) прочитати І частину
- про які ознаки зими йшлося в тексті?
- дерева, птахи до якої належать природи?
- хто ще належить до живої природи?
- як зимується зайцеві? Ведмедю? Їжакові? Вовкові?
2) читання ІІ частини
- як називають сніг?
- яку корисну справу робить сніг?
3) читання ІІІ частини
- яка ж дорогоцінна прикраса є в зими?
- чи бачили ви іній?
4) опрацювання ІV частини
- у чому ж сила зими?
2. Робота над
віршем про метелицю ( с. 63)
- про яке зимове явище розповідає автор?
- як по-іншому називають метелицю?
3. Розгляд фото
хуртовини. Бесіда про правила безпеки під час цього явища.
4. Розгляд фото
ожеледиці. Розмова про правила поводження при ожеледиці.
5. Робота в парах. Розвиток спостережень за природою взимку
1) Гра
«Підкресли ознаки зими»
Довгі ночі, короткі
дні. Сонце добре світить і гріє. Всі дерева стоять голі. Птахи прилітають з
вирію. Небо низьке, сіре, непривітне. Вночі бувають заморозки.
Сніг укрив замерзлу землю.
6. Музична пауза
Я пропоную вам послухати п’єсу «Зима» А. Вівальді.
— Заплющте очі
й уявіть зимову картину. Що ви побачили?
7. Вікторина
«Зимові загадки»
• Захопився майстер
ділом, —
Все фарбує тільки білим.
Що ж лишається робити?
Фарби іншої нема. Відгадали, любі діти,
Хто малює так?.. (Зима).
• Що це? Що це? — всі кричать,
—
Білі мухи он летять! (Сніг)
• На зимові віти
Сіли білі квіти. (Іній)
• Рукавом махнув —
Дерева нагнув (Вітер)
• Хто малюнок на вікні
Уночі з робив мені? (Мороз)
• Вдень у небі гуляє,
А ввечері на землю сідає (Сонце)
• Кручу, гуркочу,
Знати нікого не хочу. (Хурделиця)
• Росте вона зимою
Донизу головою
Тоненькою,
Прозорою,
Біло-голубою (Бурулька)
8. Робота над
прислів’ями
• Грудень землю грудить
і хату студить.
• Лютневий сніг весною пахне.
• Грудень рік кінчає, зиму починає.
• Січень — року початок, зимі — середина.
• Лютий прийде, усі шляхи замете.
V. Підбиття
підсумків. Рефлексія
—Що сталося з Сонцем узимку? (Сонце піднімається невисоко.)
— Як це вплинуло на температуру повітря? (Мороз)
— Як з мінилися опади? (Снігопад)
—Як змінилося небо? (Сірі, темні хмари)
— Що ми спостерігаємо на деревах і дротах у мороз? (Паморозь, іній)
— А на вікнах? (Візерунки на склі)
— Що сталося на річках, озерах, ставках? (Лід)
Немає коментарів:
Дописати коментар